Konferencje

KJS_Konferencja Języki słowiańskie w ujęciu diachronicznym i synchronicznym 1

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Języki słowiańskie w ujęciu diachronicznym i synchronicznym pt. Między historią a współczesnością

Kiedy: 18-19 maja 2024 r.

Gdzie: Uniwersytet Opolski, Collegium Maius, pl. Kopernika 11

 

Konferencja, zorganizowana przez Katedrę Języków Słowiańskich UO, otwiera cykl spotkań, których celem jest naukowa refleksja nad aktualnymi problemami lingwistyki słowiańskiej. Przedmiotem badań są wszystkie języki słowiańskie, które poddawane są oglądowi w perspektywie diachronicznej, synchronicznej, a także porównawczej. Proponujemy podjęcie dyskusji nad językowo-kulturowym dziedzictwem Słowiańszczyzny i dziejami poszczególnych języków słowiańskich oraz nad ich współczesną sytuacją, funkcjonowaniem w warunkach wielokulturowości i wieloetniczności, jak również perspektywami rozwoju, a także nad słowiańskimi dyskursami tożsamościowymi i religijnymi, szczególnie na pograniczach etnicznych, kulturowych i językowych.

Podczas konferencji podjęto refleksję naukową nad następującymi szczegółowymi zagadnieniami:

  1. Diachroniczne badania języków słowiańskich.
  2. Stan obecny i tendencje rozwojowe.
  3. Leksykograficzny opis języków słowiańskich.
  4. Językowo-kulturowy obraz świata Słowian.
  5. Teolingwistyka słowiańska.
  6. Nowe kierunki badań w lingwistyce słowiańskiej.
53646955645_1e7c8147cc_c

Grenzen überschreiten: Sprach-, literatur- und kulturübergreifende Perspektiven. Deutsche Sprache in interkulturellen Kontexten und mehrsprachigen Regionen Mitteleuropas

Kiedy: 11-12 kwietnia 2024 r.

Gdzie: Uniwersytet Opolski, Collegium Maius, pl. Kopernika 11

 

Międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona była problematyce przekraczania granic w języku, literaturze i kulturze oraz znaczeniu języka niemieckiego w kontekstach interkulturowych i w wielojęzycznych regionach Europy Środkowej. Za organizację konferencji odpowiadały Katedra Języka Niemieckiego oraz Katedra Literatury Niemieckojęzycznej Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z Instytutem Języków Obcych Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) oraz Katedrą Językoznawstwa Germańskiego Uniwersytetu w Erfurcie (Niemcy). Udział w konferencji wzięło 61 prelegentów z Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Chorwacji, Włoch, Szwecji, Ukrainy i Polski, reprezentujący renomowane ośrodki naukowo-dydaktyczne, m.in. z Budapesztu (Węgry), Berlina, Erfurtu, Frankfurtu nad Odrą, Eichstätt, Würzburga (Niemcy), Koszyc (Słowacja), Bolzano (Włochy), Kristianstad (Szwecja), Pragi, Opawy, Ostrawy (Czechy), Drohobycza (Ukraina), Osijeku (Chorwacja), Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Piły, Raciborza, Rzeszowa, Katowic, Łodzi, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Nysy oraz Opola.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym konferencji była debata w ramach tzw. „okrągłego stołu” z udziałem przedstawicieli biznesu, instytucji wspierających biznes, samorządu, oświaty i środowiska naukowego na temat roli języka niemieckiego w rozwoju gospodarczym województwa opolskiego. W debacie uczestniczyli również uczestnicy konferencji.

Zaprezentowane wykłady, a także dyskusje w kontekście wykładów plenarnych, obrad w sekcjach, podczas warsztatów i „okrągłego stołu”, jak również dyskusje kuluarowe pozwoliły nie tylko na zapoznanie się z wynikami najnowszych badań, ale także wymianę doświadczeń dydaktyczno-naukowych. Konferencja stała się więc ważną platformą wymiany naukowej i zaczątkiem do nawiązywania i intensyfikacji współpracy naukowej i kontaktów międzykulturowych. W obradach brali także udział studenci.

Organizacja konferencji możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zobacz fotorelację

Skip to content