„Nauka Obywatelska dla szkół miasta Opola” i „DisInfoResist”
W ramach projektów „Nauka Obywatelska dla szkół miasta Opola” i „DisInfoResist” Instytut Językoznawstwa współpracuje z Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta Opola, który pośredniczy w nawiązywaniu współpracy z poszczególnymi placówkami. Dotychczas projekty zrealizowano w następujących liceach w Opolu i w województwie opolskim:
Opolski Hub Językowy
Opolski Hub Językowy to inicjatywa germanistów Uniwersytetu Opolskiego, którzy postawili sobie za cel stworzenie przestrzeni wsparcia gospodarki województwa opolskiego oraz Śląska kompetencjami językowymi – przede wszystkim w zakresie języka niemieckiego. Istotna rola tego języka w gospodarce regionu jest wielokrotnie podkreślana przez przedstawicieli biznesu a duża liczba osób bardzo dobrze władających tym językiem, w tym także osób o pochodzeniu niemieckim, często dwujęzycznych, jest jednym z istotnych czynników decydujących o tutejszych lokalizacjach biznesowych. Ta wyróżniająca cecha województwa opolskiego nie jest jednak wartością daną raz na zawsze. Różne czynniki mają i mogą mieć negatywny wpływ na zainteresowanie nauką tego języka – zarówno w systemie oświaty jak i w rodzinach o korzeniach niemieckich. Dlatego tak istotne jest, aby z jednej strony uświadamiać rodzicom i ich dzieciom, że znajomość języka niemieckiego jest istotnym czynnikiem atrakcyjności na rynku pracy. Z drugiej natomiast strony obecność tego języka w regionie wzmacnia jego gospodarkę w zakresie usług i produkcji, sprzyja tworzeniu nowych miejsc pracy i hamowaniu procesów depopulacji.
W ramach Opolskiego Hubu Językowego podejmowane są działania – także we współpracy z oświatą, samorządami, partnerami biznesowymi oraz mniejszością niemiecką – wspierające promocję języka niemieckiego i jego nauczanie. Uniwersytet Opolski od wielu lat takie działania prowadzi, a jednym z ostatnich osiągnięć w ramach Opolskiego Hubu Językowego jest uruchomienie nowego kierunku studiów praktycznych „Język niemiecki w biznesie i komunikacji publicznej”. Wśród działań promujących język należy wymienić realizację projektów przez opolską germanistykę wraz z uczniami szkół średnich regionu, organizację Tygodnia Germanistyki Opolskiej, stworzenie wirtualnej przestrzeni wymiany informacji o miejscach pracy z językiem niemieckim w mediach społecznościowych, wizyty studyjne w firmach partnerskich wykorzystujących ten język w codziennej działalności oraz prowadzenie warsztatów i szkoleń przez specjalistów z biznesu.
Muzeum Śląska Opolskiego i Biblioteka Austriacka
Porozumienie o współpracy pomiędzy Instytutem Językoznawstwa a Muzeum Śląska Opolskiego podpisano 7 grudnia 2022 r. Głównym założeniem współpracy było:
W ramach współpracy z MŚO studenci opolskiej germanistyki podczas zajęć z modułu translatorycznego zrealizowali projekty tłumaczeniowe związane z wystawą czasową „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” oraz częścią ekspozycji stałych (Historia Muzeum, Dział Archeologiczny, Dział Historyczny, Kamienica Czynszowa). W ramach projektów powstały dostępne dla zagranicznych turystów opisy wspomnianych wystaw w języku niemieckim. Studenci oraz pracownicy germanistyki mają możliwość bezpłatnego zwiedzania Muzeum Śląska Opolskiego.
Współpraca opolskiej germanistyki i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, w ramach której działa również Biblioteka Austriacka, ma wieloletnią tradycję. Kooperacja obu instytucji rozpoczęła się formalnie w 2012 roku od podpisania Porozumienia o Współpracy pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Opolu i ówczesnym Instytutem Filologii Germańskiej UO, które zostało przedłużone po restrukturyzacji Uniwersytetu Opolskiego w 2019 roku. Już od 10 lat to porozumienie owocuje działalnością naukową w formie konferencji i publikacji oraz działalnością popularyzatorską w postaci odczytów, spotkań autorskich, wystaw tematycznych, projektów i innych wydarzeń. Ze strony Opolskiej Germanistyki współpracę z Biblioteką koordynują w szczególności profesor Andrea Rudolph, dr hab. Gabriela Jelitto-Piechulik oraz dr Małgorzata Jokiel.
W ramach tej współpracy zorganizowano 3 konferencje, przeprowadzono kilkanaście wykładów oraz wydano 3 publikacje. Wspomniane działania popularyzujące język i kulturę niemiecką w społeczności Opola i całego regionu, w które angażują się zarówno pracownicy UO i WBP/BA, jak i studenci germanistyki, mają charakter międzynarodowy i odbywają się częstokroć przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury oraz dra Edwarda Wąsiewicza, konsula honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu. Aktualnie realizowany projekt nosi tytuł „Fenster in die junge deutschsprachige Literatur. Österreich. Liechtenstein. Schweiz und Deutschland. Junge Autoren literarisieren ihr Jetzt und Heute: politisch, sozial, ökologisch” i ma na celu przybliżenie istotnej społecznie tematyki najnowszej literatury niemieckojęzycznej.
Instytut Językoznawstwa
pl. Mikołaja Kopernika 11
45-040 Opole
pok. 203
tel.: +48 77 541 60 03
e-mail: ij@uni.opole.pl
Uniwersytet Opolski
ul. Kopernika 11a
45-040 Opole
Rektorat
tel.: 77 541 59 03
Biuro Kanclerza
tel.: 77 541 60 70
NIP: 754-000-71-79
Regon: 000001382